News

Berita Scores Zimbabwe Music Award Nomination

South African afrosoul star, Berita has kicked off 2020 in grand style as she scored herself a nomination at the 2020 Zimbabwe Music Awards.

The talented singer has been one of the consistent faces in South African music and has carved out a space for herself as one of the top names in the industry. Songs like Thandolwethu, Ndicel ikiss, cannot be pushed aside as they form a part of the music landscape and history of South Africa.

For the Zimbabwe Music Awards, she was nominated in the RNB and Soul category alongside Gemma Griffiths, Brian Nhira, Nyasha David and she has what it takes to bring it home.

See the complete list of nominations below:

Here is the full nominees list:

BEST FEMALE ARTIST OF THE YEAR

  1. Tammy Moyo
  2. Shasha
  3. Ammara Brown
  4. Gemma Griffiths
  5. Janet Manyowa

BEST MALE ARTIST OF THE YEAR

  1. Takura
  2. Asaph
  3. T Gonzi
  4. Ishan
  5. Freeman

BEST GROUP/ DUO OF THE YEAR

  1. Firm Faith
  2. Vabati Vajehova
  3. Sinazo
  4. Fusion

BEST NEWCOMER OF THE YEAR

  1. Joyfull Praise Choir (JPC)
  2. Mambo Dhuterere
  3. Ishan
  4. Garry Mapanzure

BEST ALBUM OF THE YEAR

  1. Franceesca by King98
  2. Mutare by Shasha
  3. Ramba Wakadzvanya by Baba Harare
  4. Gango by Freeman

GENRE AWARDS ZIMDANCEHALL

  1. Ndunge Yut
  2. Enzo lshall
  3. Freeman
  4. Nutty O
  5. Bazooka

SUNGURA

  1. Mukoma Panga
  2. Peter Moyo
  3. Nicholas Zakaria &Khiama Boys
  4. Greatman

HIP HOP

  1. T Gonzi
  2. King 98
  3. Takura
  4. Asaph
  5. Cal_vin

AFRO POP

  1. Ammara Brown
  2. Rocki
  3. Ishan
  4. Tammy Moyo

CONTEMPORARY GOSPEL

  1. Minister Michael Mahendere
  2. Janet Manyowa
  3. Joyfull Praise Choir(JPC)
  4. Sharon Manyika

TRADITIONAL GOSPEL

  1. Mathias Mhere
  2. Rev TT Chivaviro
  3. Joyfull Praise Choir(JPC)
  4. Mambo Dhuterere

RNB & SOUL

  1. Gemma Griffiths
  2. Brian Nhira
  3. Nyasha David
  4. Berita

JAZZ

  1. Diana Samkange
  2. Willis waTaffy
  3. Vuyo Brown
  4. Sylent Nqo

DANCE (House/Gqom/Kwaito/EDM)

  1. Novuyo Seagirl
  2. Reverb 7
  3. Huby Blakes
  4. DJ Stavo

TSHIBILIKA

  1. Ndux Jnr
  2. Madlela Skhobokhobo
  3. Bolomba
  4. Clement Magwaza

TRADITIONAL FOLK (Chinyakare/Chimurenga)

  1. Baba Harare
  2. Greatman
  3. Andy Muridzo
  4. Agga Nyabinde

TRADITIONAL FOLK (Ezomdabu/Imbube)

  1. Indosakusa
  2. Sotja Moyo
  3. Charles Mahlaba
  4. Ukukhanya Kwezwe

BEST ALTERNATIVE

  1. Sylent Nqo
  2. Vimbai Zimuto
  3. Dj Chrxn
  4. Huby Blakes

SPECIAL AWARDS

ZIM ICON – RETRO FEMALE

  1. Econet Wireless
  2. Delta Corporation
  3. Impala Car Rental
  4. United Refineries (Roil)

TECHNICAL AWARDS

BEST MUSIC VIDEO

  1. Ndimi by Janet Manyowa
  2. Ngaibake by Freeman x Alick Macheso
  3. Zvemoyo by Takura
  4. Vavengi by Queen Vee

VIDEOGRAPHER OF THE YEAR

  1. Umsebenzi Ka Blaqs
  2. Andy Cutter
  3. Simdoc Films
  4. Naxo Films

PRODUCER OF THE YEAR

  1. Reverb 7
  2. Jamal
  3. Oskid
  4. Rodney Beats

ENGINEER OF THE YEAR

  1. Rodney Beats
  2. Tammy Bhima
  3. GT Beats
  4. Msizkay

PUBLIC VOTE CATERGORY

SONG OF THE YEAR

  1. Kure by Ishan x Ti Gonzi
  2. Murgaden by Winky D x Gemma Griffiths
  3. Ngaibake by Freeman x Alick Macheso
  4. Reurura by Seh Calaz x Mambo Duterere
  5. Sadza neMuriwo by Jah Prayzah

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button